بررسی جامعه شناسانه خشونت و پرخاشگری تماشاگران در ورزشگاهها ( مطالعه موردی ورزشگاههای استان بوشهر)

نویسندگان

چکیده

زمینه و هدف: هدف این مطالعه بررسی علل و عوامل خشونت و پرخاشگری تماشاگران ورزش در ورزشگاه‏ها و راهکارهائی جهت کاهش این معضل اجتماعی است تا با تحلیل کارکرد اجزای‌ تشکیل دهنده‏ی ساختار رفتار تماشاگران ، مشخص شود اختلال در کدام یک از آنها سبب بروز ”سوءکارکرد“ می‏گردد. گسترش روزافزون ورزش سبب شده است که مرزهای جغرافیایی، نژادی، قومی، سیاسی و عقیدتی را در نوردد. تحلیل‌گران اجتماعی و فرهنگی در دهه‏های اخیر به پژوهش درباره‏ی انواع آداب، مناسک، ارزش‏ها و الگوهای اجتماعی رایج در ورزش مبادرت ورزیده‌اند. از جمله مسائل مهمی که به ویژه در دو دهه‏ی اخیر مورد توجه اندیشمندان اجتماعی و جامعه شناسان قرار گرفته، بررسی و تبیین رویدادها و حوادث خشونت بار مربوط به مسابقات ورزشی است. ”خشونت ورزشی“ چیست و چه عامل‌هایی در بروز آن مؤثر هستند ؟
روش: در این پژوهش، رفتارهای پرخاشجویانه و بعضا خشونت آمیز تماشاگران مسابقات فوتبال جام قهرمانی باشگاههای ایران در شهر بوشهر، سال 1391-1395مورد مطالعه جامعه شناختی قرار گرفته اند.
یافته ها و نتایج نتیجه پژوهش حاضر در مورد 300 نمونه تصادفی تماشاگران و طرفداران شاهین بوشهر و ایرانجوان است که ضمن اذعان به بحرانی نبودن رفتار طرفداران فوتبال شهر بوشهر نشان میدهد، متغیرهای اهمیت و حساسیت نتیجه بازی از نظر کسب امتیاز و تعیین جایگاه تیمهای مورد علاقه در رده‌بندی مسابقات قهرمانی، حرکات خشونت آمیز و پرخاشجویانه بازیکنان هنگام بازی و کیفیت داوری، عمدتا بر بروز پرخاشگری کلامی طرفداران فوتبال تأثیر می گذارند. متغیرهای سن، میزان کنترل و نظارت خانواده، پایگاه اقتصادی و اجتماعی، تأثیر منفی بر گرایش طرفداران تیمهای فوتبال مورد مطالعه به رفتارهای پرخاشجویانه و خشونت آمیز دارند.

کلیدواژه‌ها